Tworzenie aplikacji mobilnych: iOS vs Android

Tworzenie aplikacji mobilnych bardzo często zaczyna się od pytania, na jaką platformę powinniśmy postawić – iOS czy Android? Która z nich jest najlepsza dla Twojej aplikacji?

Aplikacja mobilna może stać się dochodowym biznesem lub wzmocnieniem już istniejących kanałów, począwszy od kreowania wizerunku marki, poprzez docieranie do nowych grup odbiorców, po sprzedaż.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są korzyści i wady każdej z platform oraz czym kierować się przy wyborze jednej z nich.

 

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj nasze najnowsze artykuły o designie, tworzeniu i marketingu aplikacji mobilnych.

 

Celem tego porównania jest jak najlepsze dopasowanie Twojego projektu do urządzeń z Androidem bądź iOS’em w sytuacji, kiedy nie możesz sobie pozwolić na jednoczesne rozwijanie produktu na oba systemy.

W takiej sytuacji najrozsądniej jest wybrać platformę, która przyniesie więcej korzyści i pomoże rozwinąć nasz mobilny produkt, zanim zdecydujemy się na stworzenie drugiej aplikacji.

 

Przeczytaj również:

 

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze platformy, z którą zaczniemy naszą przygodę z aplikacjami mobilnymi jest odpowiedź na pytanie, na której z nich jest więcej naszych potencjalnych użytkowników.

Warto jednak przyjrzeć się też takim aspektom, jak potencjalny zasięg aplikacji, konkurencja na rynku, możliwości zarabiania na aplikacji i kilku innych, które omówię w dalszej części artykułu.

 

Wady i zalety tworzenia aplikacji na Androida

Zacznijmy od systemu Google. To zdecydowanie bardziej rozpowszechniony system, wokół którego krąży równie wiele mitów. Poniżej wypisałem jego najważniejsze zalety i wady:

Zalety:

 • Największy udział w rynku
 • Większa grupa docelowa
 • Różnorodność urządzeń
 • Wyższe wpływy z reklam
 • Niższe wymagania dot. developmentu
 • Tańsze wprowadzenie aplikacji do Google Play
 • Łatwa publikacja aplikacji w sklepie
 • Większa liczba beta testerów

Wady:

 • Duża fragmentacja Androida
 • Więcej potencjalnych błędów
 • Dłuższy (i droższy) czas tworzenia aplikacji

 

Skoro już wiesz w zarysie, czego spodziewać się po tej platformie, przejdźmy przez każdy punkt krok po kroku.

 

1. Największy udział w rynku
IDC: Smartphone OS Market Share 2015, 2014, 2013, and 2012 Chart

Zasięg Androida to prawdopodobnie jedna z jego największych zalet. Globalnie korzysta z niego obecnie 82,8% posiadaczy smartfonów.

Stworzenie aplikacji mobilnej na tę platformę zdecydowanie zapewni Ci na starcie większą grupę potencjalnych użytkowników, w której znajdą się przedstawiciele niemal każdej grupy demograficznej.

 

2. Większa grupa docelowa

Skoro już mowa o większej różnorodności grup demograficznych, jest to kolejna zaleta tworzenia aplikacji na Androida.

Wiąże się to również z zasięgiem poszczególnych kategorii aplikacji. Podczas gdy użytkownicy iOS’a są określani mianem power users i poświęcają więcej czasu na używanie aplikacji, użytkownicy Androida przeważają liczebnie.

Jeśli tworzysz aplikację mobilną, warto się zastanowić, czy zależy Ci bardziej na większej interakcji użytkownika, czy na większej liczbie potencjalnych pobrań.

Bardziej zróżnicowana demografia grupy odbiorców gwarantuje ponadto, że bez względu na to, czy kierujesz swój produkt do dzieci, firm z segmentów B2B lub B2C albo dla seniorów, tworząc na Androida masz pewność, że dotrzesz do osób z tych nisz, korzystających z opartego o ten system urządzenia.

 

3. Różnorodność urządzeń

Fragmentacja Androida może być jednocześnie jego mocną i słabą stroną. W tej części skupmy się jednak na plusach.

Korzyścią płynącą z różnorodności urządzeń z Androidem to większa różnorodność samych użytkowników.

Smartfony i tablety z systemem od Google dostępne są w przeróżnych rozmiarach wyświetlaczy i w o wiele większym zakresie cenowym, przez co sami odbiorcy różnią się od siebie: preferencjami, gustami, portfelem zakupowym.

Podczas, gdy dla samego procesu developmentu dostosowanie aplikacji do tak zróżnicowanej grupy odbiorców jest uciążliwe, daje to szersze pole do poszukiwań odbiorcy Twojej aplikacji mobilnej.

 

4. Wyższe wpływy z reklam

Jak wynika z badań Opera Mediawork, w pierwszym kwartale 2015 roku Android wyprzedził rywala z Cupertino w wysokości wpływów generowanych przez przestrzenie reklamowe w aplikacjach na wszystkich typach urządzeń.

I chociaż iOS wciąż jest górą, jeśli chodzi o dochody ze sprzedaży aplikacji, to na Androidzie zarobisz więcej, jeśli chcesz postawić na reklamy.

Jak już wspomniałem wcześniej, użytkownicy Androida są bardzo zróżnicowani jeśli chodzi o zasobność portfela. Możesz jednak na nich zarobić, zamieszczając reklamy w swojej aplikacji.

 

5. Niższe wymagania dot. developmentu

W porównaniu do tworzenia aplikacji na iOS’a, Androida cechuje o wiele mniej wymagań dotyczących developmentu.

Jedyne, czego potrzebujesz, aby zacząć programować na tę platformę, to komputer i znajomość Javy.

Możesz również wykorzystać do tego celu Android Studio, oficjalne zintegrowane środowisko programistyczne od Google (ang. Integrated Development Environment, IDE), ale nie jest to wymagane.

Do pomocy możesz użyć również wielu nieoficjalnych narzędzi programistycznych i skorzystać z pomocy innych programistów tworzących na tę platformę, skupionych w licznych, otwartych grupach dotyczących Androida.

 

6. Tańsze wprowadzenie aplikacji do Google Play

Kolejną różnicą między iOS’em a Androidem jest kwota, jaką musisz zapłacić za dodanie Twojej aplikacji mobilnej do sklepu.

Podczas gdy Apple kasuje 99 dolarów rocznie za możliwość wrzucenia aplikacji do Apple Store’a, w przypadku Google Playa kosztuje to jedyne 25 dolarów.

Jest to znacząca różnica szczególnie dla początkujących programistów lub freelancerów, którzy nie posiadają dużego budżetu.

 

7. Łatwa publikacja aplikacji w sklepie

Opublikowanie gotowej aplikacji w sklepie Google Play jest nie tylko tanie, ale i niezwykle proste.

Zakładając, że korzystasz z Android Studio w celu napisania swojej pierwszej aplikacji, proces ten jest jeszcze łatwiejszy. Wszystko, co musisz zrobić, to po skończeniu pracy kliknąć przycisk “Opublikuj”.

Masz teraz plik APK aplikacji, który możesz udostępniać, testować na różnych urządzeniach i wysłać do Google Play.

 

8. Większa liczba beta testerów

Jeśli chcesz się upewnić, że Twoja nowa aplikacja działa prawidłowo na różnych urządzeniach, dobrym pomysłem jest udostępnienie jej beta testerom – użytkownikom, którzy przetestują ją i dadzą Ci znać, jeśli coś nie działa tak, jak powinno.

W przypadku Androida jest ich o wiele więcej niż tych, którzy testują produkty na iOS’a.

Google Play uruchomił nawet specjalny serwis dla beta testerów, dzięki czemu możesz jeszcze łatwiej dotrzeć do grupy, która przetestuje Twoją aplikację.

Testowanie aplikacji na Androida jest o tyle ważne, że przez dostępność na ogromnej gamie urządzeń i wersji systemu, są one szczególnie narażone na bugi. Skorzystanie z pomocy beta testerów pomoże Ci wykryć większą ich ilość i naprawić je przed oficjalną premierą w sklepie.

 

9. Duża fragmentacja Androida

android fragmentation

Fragmentacja Androida (źródło)

Mówiłem już o fragmentacji Androida, skupiając się na dobrej stronie tego zjawiska. Teraz czas na jego ciemniejszą stronę.

To, co może być korzyścią, pozwalając na dotarcie do bardziej zróżnicowanej grupy odbiorców, utrudnia jednocześnie programowanie.

Fragmentacja oznacza, że użytkownicy nie tylko korzystają z różnych rodzajów urządzeń, które różnią się od siebie parametrami technicznymi, ale również wersjami systemu, często przestarzałymi.

Wszystkie te czynniki trzeba wziąć pod uwagę podczas tworzenia aplikacji mobilnej, co niestety wydłuża czas jej powstawania i utrudnia pracę.

 

10. Więcej potencjalnych błędów

Powyższy punkt ma jeszcze jeden, negatywny skutek – aplikacje pisane na Androida są bardziej narażone na tzw. bugi, czyli błędy.

Przy tak dużej ilości czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, niemalże niemożliwe jest stworzenie aplikacji, która działałaby bez zarzutu na wszystkich urządzeniach i wersjach oprogramowania.

Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest wcześniejsze sprawdzenie, z których urządzeń korzystają nasi potencjalni użytkownicy i skupienie się na nich podczas pisania aplikacji mobilnej.

 

11. Dłuższy (i droższy) czas tworzenia aplikacji

Tworząc aplikacje mobilne na Androida i iOS’a, zespół Infinum porównał czas i koszt wytworzenia każdej z nich.

Wniosek: napisanie aplikacji na Androida zajmuje więcej czasu, a skoro większość software house’ów rozlicza się na podstawie stawki godzinowej programisty, jest też droższe niż stworzenie tej samej aplikacji na iOS’a.

Porównanie Infinum, oparte o sześć aplikacji mobilnych, które powstawały za każdym razem równolegle na obie platformy, pokazuje, że czas powstawania aplikacji na Androida wymaga napisania o 40% więcej kodu, przez co jest droższe o 30% niż w przypadku pisania aplikacji na system mobilny od Apple.

 

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj nasze najnowsze artykuły o designie, tworzeniu i marketingu aplikacji mobilnych.

 

Wady i zalety tworzenia aplikacji na iOS

Teraz, kiedy wiesz już jakie są plusy i minusy tworzenia aplikacji mobilnych na Androida, przyjrzyjmy się jak w tym wypadku różni się system mobilny od giganta z Cupertino.

Zalety:

 • Wyższe dochody z aplikacji
 • Grupa oddanych marce odbiorców
 • Lepsze wyniki w branży e-commerce
 • Mniej kodu do napisania
 • Aplikacje na iOS są stabilniejsze
 • Lepsze narzędzia dla developerów

Wady:

 • Droższa publikacja w Apple Store
 • Mniejszy udział w rynku aplikacji

 

1. Wyższe dochody z aplikacji

iOS vs Android app revenue

Globalne dochody z aplikacji w iOS Apple Store i Google Play (źródło)

Argument dotyczący tego, która platforma lepiej zarabia na aplikacjach, jest jednym z częściej powracających przy dyskusjach na temat iOS vs Android.

Jako że same urządzenia od Apple są o wiele droższe od tych przeważnie kupowanych przez użytkowników Androida, przyjęło się, że posiadacze iPhonów i iPadów są bardziej skłonni kupować płatne aplikacje.

Znajduje to potwierdzenie w liczbach – iOS generuje 4x więcej dochodów na użytkownika niż Android.

Jeśli Twoi potencjalni użytkownicy pochodzą z krajów rozwiniętych, o wyższym dochodzie per capita lub z terenów bardziej zurbanizowanych, targetowanie tam aplikacji na iOS jest bardzo dobrym pomysłem.

Chociaż developerzy Androida osiągają większe zyski z reklam, to na sprzedaży aplikacji lepiej zarabiają ci, którzy postawią na platformę od Apple.

I na razie nic nie wskazuje, aby trend ten miał się odwrócić.

 

2. Grupa oddanych marce odbiorców

Nie jest tajemnicą, że użytkownicy sprzętu Apple są bardzo często bardzo oddani tej marce.

Jeśli potrafisz stworzyć aplikację, która odpowie na ich potrzeby, rozwiąże ważny z punktu widzenia użytkownika problem lub znacząco ułatwi mu wykonywanie codziennych zadań, a do tego zaoferuje odpowiednie user experience i design – istnieje duża szansa, że zostaną z Tobą na dłużej.

Użytkownicy iOS’a są w dodatku bardziej zaangażowani w używanie swoich ulubionych aplikacji, co oznacza nie tylko nabijanie pobrań, ale zapewni Ci aktywnych użytkowników.

 

3. Lepsze wyniki w branży e-commerce

Jeśli planujesz stworzenie aplikacji mobilnej, która będzie wzmocnieniem Twojego e-commercowego biznesu, iOS jest zdecydowanie najlepszym wyborem.

Jak podaje Episerver, w samej Wielkiej Brytanii użytkownicy tego systemu są odpowiedzialni za większość zakupów z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, a 66% z nich dokonuje takiego zakupu przynajmniej raz w miesiącu.

Jeśli chcesz stworzyć aplikację dla e-commercu, podążaj za pieniędzmi – a te są z pewnością w portfelach użytkowników iOS’a.

 

4. Mniej kodu do napisania

Pamiętasz porównanie Infinum z przykładów o Androidzie? Jeśli wahasz się pomiędzy iOS’em i Androidem, to w tym wypadku może to być argument za stworzeniem aplikacji na urządzenia od Apple.

Matematyka w tym wypadku jest równie prosta: mniej linii kodu równa się szybszemu procesowi developmentu, co przekłada się na tańsze koszta.

Objective-C lub Swift pozwolą Ci na napisanie w pełni sprawnej aplikacji mobilnej. A jeśli sam nie posiadasz umiejętności technicznych, zatrudnienie programistów będzie w tym wypadku o 30% tańsze.

 

5. Aplikacje na iOS są stabilniejsze

Stabilność iOS’a jest jego olbrzymią przewagą nad bardzo sfragmentowanym rynkiem urządzeń z Androidem.

Chociaż w użyciu są jeszcze urządzenia o dwie generacje starsze od najnowszego modelu, to wzięcie ich pod uwagę podczas programowania aplikacji nie jest problemem, w porównaniu z niezliczoną ilości wersji systemów od Google (wliczając w to nakładki producentów sprzętu, które dodatkowo nie ułatwiają pracy).

Również mniejsza liczba linii kodu potrzebnych, by napisać aplikację na iOS pozwala uniknąć dużej ilości błędów.

 

6. Lepsze narzędzia dla developerów

apple developer tools

Źródło

Ten punkt wielu osobom może wydać się kontrowersyjny i z pewnością programiści tworzący aplikacje na Androida się ze mną nie zgodzą, jednak powszechna opinia na temat narzędzi dla developerów wyżej stawia te dla tworzących na iOS’a.

Dla wielu developerów Xcode jest narzędziem stabilniejszym, szybszym i lepiej dostosowanym do potrzeb programistów, co wynika z lat udoskonalania tego narzędzia w oparciu o doświadczenia użytkowników.

 

7. Droższa publikacja w Apple Store

Jak już wspominałem podczas omawiania publikacji gotowej aplikacji mobilnej w Google Play, za możliwość zamieszczenia apki w Apple Store musimy zapłacić 100 dolarów rocznie.

Podczas, gdy nawet dla małych firm nie jest to wielki wydatek, dla początkującego programisty freelancera może to być czynnik, który weźmie pod uwagę podczas wyboru, na jaką platformę chce w przyszłości pisać aplikacje.

 

8. Mniejszy udział w rynku aplikacji

Jeśli zależy Ci na konkretnej grupie użytkowników i z badań rynku wiesz, że korzystają właśnie z urządzeń od Apple, możesz śmiało pominąć ten punkt.

Mniejszy udział iOS’a w rynku aplikacji może być jednak wadą, jeśli swoją aplikację kierujesz do różnych grup odbiorców. Wtedy część z nich możesz stracić, ponieważ może się okazać, że są oni na tej platformie nieobecni.

Upewnij się, czy Twoi potencjalni użytkownicy korzystają z iPhone’ów lub iPadów, zanim rozpoczniesz proces pisania aplikacji na ten OS.

 

Przeczytaj również:

 

iOS vs Android: co wybrać?

Nie ma, niestety, jednej prostej odpowiedzi na pytanie “Którą platformę powinienem wybrać dla mojej pierwszej aplikacji?”

Podczas podejmowania decyzji między iOS’em i Androidem należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak pochodzenie, zainteresowania, dochód czy inne preferencje potencjalnych użytkowników.

Odpowiedzenie sobie na pytanie “kim właściwie jest mój przyszły użytkownik?”, z pewnością ułatwi podjęcie decyzji, która platforma jest ważniejsza.

 

P.S. Tworzeniem aplikacji na iOS’a i Androida zajmujemy się już od ponad czterech lat. Zdobyliśmy w tym czasie sporo doświadczenia, pracując z klientami z Polski i z zagranicy.

Wiemy ile trudu i doświadczenia wymaga stworzenie aplikacji mobilnych, dlatego mamy dla Ciebie propozycję:

Zbudujemy Twoją następną aplikację mobilną. Zatrudnij nas, może razem stworzymy coś wielkiego.